Güneydoğu Anadolu

Güneydoğu Anadolu

ADIYAMAN-DARA ANTİKKENTİ-MİDYAT-MARDİN-GÖBEKLİTEPE-ŞANLIURFA HARRAN- GAZİANTEP-HALFETİ

1.GÜN BAYBURT- ADIYAMAN

Saat ….. buluşma ve Adıyaman’a hareket.  

2.GÜN ADIYAMAN-DARA ANTIK KENTI-BEYAZSU-MİDYAT

Gece yolculuğumuzun ardından Adıyaman/Kahta’ya varışımızda bizleri bekleyen minibüslere binerek Nemrut dağına doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak deniz seviyesinden yaklaşık 2150 m yükseklikte bulunan Nemrut dağının zirvesine ulaşıyoruz. Doğu terasında gündoğumunu seyrediyor ardından burada yapılan anlatımlar ve çekilen fotoğrafların ardından Kommagene kralı Antiokhos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Muhteşem bir manzara içerisinde rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsüne ulaşıyoruz. Son olarak Karakuş Tümülüs’üne geliyoruz. Alacağımız kahvaltının ardından Nusaybin ilçesinde bulunan Güneydoğu Anadolu’nun Efes’i olarak anılan Dara Antik Kentine ulaşıyoruz. üç bin kişilik toplu mezarın bulunduğu odaları, köylülerin evlerinin altında ortaya çıkan Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılan devasa sarnıçları geziyoruz. Zerdüşti etkisinin Anadolu’da görüldüğü yer olan Dara Antik Kenti gezimiz sonrasında kurak arazi içerisinde bir vahaya benzetilen Beyazsu bölgesine ulaşıyoruz. Buz gibi suların üzerine kurulu çardaklarda öğle yemeği molamızın ardından Midyat şehir merkezine hareket. Midyat’ta Sıla, Ah Bir Bulut Olsam gibi dizilerin çekildiği konuk evi ziyaretimizi gerçekleştirdikten sonra Süryani ustalar tarafından yıllar boyunca geliştirilmiş ve bir kültür halini almış Telkâri sanatının örneklerini görüp satın alabileceğimiz serbest zamanımız sonrasında otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Mardin’de otelimizde.

3.GÜN  MARDİN – GÖBEKLİTEPE-ŞANLIURFA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından medeniyetin Başkenti Anadolu’nun Taş Kenti’’ olarak adlandırılan Mardin şehir turu. Otantik yapısıyla bizi karşılayan şehirde uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Manastır ardından Kasımiye Medresesi ziyaretimiz esnasında göreceğimiz Mezopotamya Ovasının görüntüsü sizleri büyüleyecek. Devamında şehir merkezine ulaşarak rehberimiz eşliğinde Mardin sokakları Abbaralar,Ulu Camii ve  taş işçiliğinin  birçok ustalık eserini görebileceğimiz yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Mardin gezimiz sonrasında yaklaşık on iki bin yıl öncesinde inşa edilmiş insanlık tarihinin bilinen ilk tapınağı olan Göbeklitepeye ulaşıyoruz. Tarihin sıfır noktası olarak anılan bu özel yeri dinlerken ve gezerken kendinizi farklı bir dünya da hissedeceksiniz. Göbeklitepe ziyaretimizin ardından Peygamberler sehri Şanlıurfa’ya hareket ve otele transfer odalara yerleşme. Otelimizde alacağımız akşam yemeğimizin ardından arzu eden misafirlerimiz ile sıra gecesi eğlencesi için konuk evine hareket. Geceleme Şanlıurfa’da otelimizde

4.GÜN ŞANLIURFA-HARRAN-HALFETİ-GAZİANTEP

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ismi “yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a gidiyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi(Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Harran gezimizin ardından Şanlıurfa şehir merkezine varıyor ve ilk olarak Halil-ül Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamını ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından tarihi ve doğası ile büyüleyici özelliğe sahip olan Birecik barajı suları altında kalan Halfeti’ye hareket. Halfeti’ye varışımızda bizleri bekleyen teknemize biniyor ve baraj suları üzerinde gezimize başlıyoruz. Turumuz sırasında Rumkale, Kral kızı mağarası, Savaşan köyü görülecek yerler arasında. Tekne turumuzun ardından Gaziantep’e hareket. Geceleme Gaziantep’te otelimizde.

5.GÜN  GAZİANTEP-BAYBURT

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından düşman işgali sırasındaki şanlı direnişiyle 1927 yılında “GAZİ” unvanı alan Antep turumuzda; Dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlıyoruz. Roma İmparatorluğunun doğudaki  en önemli kentlerinden biri  olan Zeugma’dan çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik eser de sergilenmektedir. Müze sonrası eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi, Antep’in en eski ve köklü ailelerinden birisi olan Göğüş Ailesi’nin eski evi olan Mutfak Kültürü Müzesi’ni, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Alışveriş için serbest zamanımızı veriyoruz. Serbest zamanın ardından akşam saatlerinde Bayburt’a hareket.

FİYATNAKİT/HAVALE
İki kişilik oda da kişi başı 
00-06 yaş çocuk 
06-11 yaş çocuk 
Tek kişilik oda farkı 

**Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında konaklayan cocuklar için geçerlidir.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Lüks araçlaçlar ile ulaşım
 • 1 Gece Mardin  konaklama
 • 1 Gece Şanlıurfa  konaklama
 • 1 gece Gaziantep  konaklama
 • Otellerde alınacak 4 sabah kahvaltısı
 • Otellerde alınacak 4 akşam yemeği
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Zorunlu Seyahat sağlık sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Öğle yemekleri ve tüm yemeklerde alınacak içecekler
 • Halfeti tekne turu
 • Adıyaman Nemrut dağı minibus ücretleri
 • Şanlıurfa Sıra gecesi eğlencesi

Notlar : 

Rehber ve Acenta yol ve hava şartlarına bağlı olarak içerik aynı kalmak koşulu ile programda değişiklik yapma hakkına sahiptir. ** Araç kişi sayısına göre farklılık gösterebilir